Прејди на содржината

Градиште (Мождивњак)

Координати: 42°9′28″N 22°15′14″E / 42.15778° СГШ; 22.25389° ИГД / 42.15778; 22.25389
Од Википедија — слободната енциклопедија
Градиште


Местоположба 42°9′28″N 22°15′14″E / 42.15778° СГШ; 22.25389° ИГД / 42.15778; 22.25389
Основни податоци
Место Мождивњак
Општина Крива Паланка
Тип

 градиште


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Градиште археолошко наоѓалиште во кривопаланечкото село Мождивњак. Претставува градиште од доцната антика. Јужно од селото, на мало ритче со зарамнет врв, обраснато со багреми кое има доминантна местоположба над котлината, се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и градежен материјал.Селаните имаат откриено повеќе питоси. Еден се чува кај Трајко Младеновски.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 197, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069