Лучин Дол (Добровница)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лучин Дол - Стар Хан
археолошко наоѓалиште
Лучин Дол - Стар Хан is located in Македонија
Лучин Дол - Стар Хан
Местоположба на Лучин Дол - Стар Хан во Македонија
Местоположба 42°16′37″N 22°19′26″E / 42.27694° N; 22.32389° E / 42.27694; 22.32389Координати: 42°16′37″N 22°19′26″E / 42.27694° N; 22.32389° E / 42.27694; 22.32389
Основни податоци
Место Добровница
Општина Крива Паланка
Тип

Археомак 2.0 графички знак (депо на монети).svg депо на монети


Период римско време
Портал „Археологија“

Лучин Дол - Стар Хан археолошко наоѓалиште во кривопаланечкото село Добровница. Наоѓалиштето претставува депо на монети од римско време. Во дворот на училиштето, во 1956 година, при копањето на бунар се откриени 202 римски монети од III и IV век, ставени во керамички сад. Денес монетите се чуваат во Музеј на Македонија во Скопје [1].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 194, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069