Прејди на содржината

Градиште (Нерав)

Координати: 42°17′21″N 22°10′1″E / 42.28917° СГШ; 22.16694° ИГД / 42.28917; 22.16694
Од Википедија — слободната енциклопедија
Градиште


Местоположба 42°17′21″N 22°10′1″E / 42.28917° СГШ; 22.16694° ИГД / 42.28917; 22.16694
Основни податоци
Место Нерав
Општина Крива Паланка
Тип

 градиште


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Градиште или Чукаархеолошко наоѓалиште во кривопаланечкото село Нерав. Претставува градиште од доцноантичкото време. На две ниски ритчиња со преслап помеѓу нив, се гледаат остатоци од бедем граден од кршен камен и варов малтер, широк 2 м. По површината се среќаваат делови од керамички садови со груба фактура, питоси и многу градежен материјал.[1]

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 192. ISBN 9989649286.