Прејди на содржината

Ретки Буки (Подржи Коњ)

Координати: 42°18′25″N 22°15′47″E / 42.30694° СГШ; 22.26306° ИГД / 42.30694; 22.26306
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ретки Буки


Местоположба 42°18′25″N 22°15′47″E / 42.30694° СГШ; 22.26306° ИГД / 42.30694; 22.26306
Основни податоци
Место Подржи Коњ
Општина Ранковце
Тип

 рударска населба


Период среден век
Портал „Археологија“

Ретки Букиархеолошко наоѓалиште во кривопаланечкото кај селото Подржи Коњ. Претставува средновековна рударска населба. На падините на планината на повеќе места се среќаваат остатоци од населба, згура од топено железо и огништа каде што бил правен дрвен јаглен.[1]

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 201, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069