Прејди на содржината

Рањева Нива (Костур)

Координати: 42°12′16″N 22°26′7″E / 42.20444° СГШ; 22.43528° ИГД / 42.20444; 22.43528
Од Википедија — слободната енциклопедија
Рањева Нива


Местоположба 42°12′16″N 22°26′7″E / 42.20444° СГШ; 22.43528° ИГД / 42.20444; 22.43528
Основни податоци
Место Костур
Општина Крива Паланка
Тип

 топилница


Период среден век
Портал „Археологија“

Рањева Нива археолошко наоѓалиште во кривопаланечкото село Костур.

Претставува топилница од среден век.

На десниот брег на Крива Река, во маалото Варошани, на јужниот крај се среќава многу згура од топена железна руда.[1].

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 195, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069