Прејди на содржината

Црквиште (Конопница)

Координати: 42°10′39″N 22°17′21″E / 42.17750° СГШ; 22.28917° ИГД / 42.17750; 22.28917
Од Википедија — слободната енциклопедија
Црквиште


Местоположба 42°10′39″N 22°17′21″E / 42.17750° СГШ; 22.28917° ИГД / 42.17750; 22.28917
Основни податоци
Место Конопница
Општина Крива Паланка
Тип

 населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Црквиште археолошко наоѓалиште во кривопаланечкото село Конопница.

Претставува населба од доцна антика.

На 1,5 км североисточно од селото на површината се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и градежен материјал[1].

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 195, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069