Манастирска Дупка (Станци)

Координати: 42°10′37″N 22°21′59″E / 42.17694° СГШ; 22.36639° ИГД / 42.17694; 22.36639
Од Википедија — слободната енциклопедија
Манастирска Дупка


Местоположба 42°10′37″N 22°21′59″E / 42.17694° СГШ; 22.36639° ИГД / 42.17694; 22.36639
Основни податоци
Место Станци
Општина Крива Паланка
Тип

 сакрален објект


Период среден век
Портал „Археологија“

Остри Чукиархеолошко наоѓалиште во кривопаланечкото село Станци. Претставува сакрален објект од средниот век. На 2 км западно од селото се наоѓа мала пештера која има културен слој и остатоци од фрескоживопис.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 197. ISBN 9989649286.