Прејди на содржината

Дуќаниште (Мождивњак)

Координати: 42°9′28″N 22°15′14″E / 42.15778° СГШ; 22.25389° ИГД / 42.15778; 22.25389
Од Википедија — слободната енциклопедија
Дуќаниште


Местоположба 42°9′28″N 22°15′14″E / 42.15778° СГШ; 22.25389° ИГД / 42.15778; 22.25389
Основни податоци
Место Мождивњак
Општина Крива Паланка
Тип

 населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Дуќаниште археолошко наоѓалиште во кривопаланечкото село Мождивњак. Претставува населба од доцната антика. На јужниот крај од селото, во нивата на Б. Младеновски се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 197, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069