Селиште (Киселица)

Координати: 42°15′39″N 22°21′0″E / 42.26083° СГШ; 22.35000° ИГД / 42.26083; 22.35000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Селиште


Местоположба 42°15′39″N 22°21′0″E / 42.26083° СГШ; 22.35000° ИГД / 42.26083; 22.35000
Основни податоци
Место Киселица
Општина Крива Паланка
Тип

 населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Селиште археолошко наоѓалиште во кривопаланечкото село Киселица. Претставува населба од доцна антика.

Спроти наоѓалиштето Градиште, од десната страна на Киселичка Река, на површина од 3 хектари се гледаат остатоци од разурнати објекти, а по површината се среќаваат фрагменти од керамички садови и питоси.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 195, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069