Прејди на содржината

Градиште (Б’с)

Координати: 42°11′15″N 22°23′12″E / 42.18750° СГШ; 22.38667° ИГД / 42.18750; 22.38667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Градиште


Местоположба 42°11′15″N 22°23′12″E / 42.18750° СГШ; 22.38667° ИГД / 42.18750; 22.38667
Основни податоци
Место Б’с
Општина Крива Паланка
Тип

 градиште


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Градиште археолошко наоѓалиште во кривопаланечкото село Б’с. Претставува градиште од доцна антика.

На југоисточните падини на месностаКалин Камен, во букова шума, на едно мало ритче со зарамнето елипсовидно плато се среќаваат остатоци од ѕидови и атипични фрагменти од керамички садови, питоси и градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 193, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069