Прејди на содржината

Подиште (Конопница)

Координати: 42°10′39″N 22°17′21″E / 42.17750° СГШ; 22.28917° ИГД / 42.17750; 22.28917
Од Википедија — слободната енциклопедија
Подиште


Местоположба 42°10′39″N 22°17′21″E / 42.17750° СГШ; 22.28917° ИГД / 42.17750; 22.28917
Основни податоци
Место Конопница
Општина Крива Паланка
Тип

 викус


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Градиште археолошко наоѓалиште во кривопаланечкото село Конопница.

Претставува викус од доцна антика.

На десната страна од патот Куманово - Крива Паланка, на блага падина со површина од околу 2 хектара се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и множество градежен материјал [1]

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 195, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069