Градиште (Метежево)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Градиште is located in Македонија
Градиште
Местоположба на Градиште во Македонија
Местоположба 42°16′54″N 22°13′40″E / 42.28167° СГШ; 22.22778° ИГД / 42.28167; 22.22778Координати: 42°16′54″N 22°13′40″E / 42.28167° СГШ; 22.22778° ИГД / 42.28167; 22.22778
Основни податоци
Место Метежево
Општина Крива Паланка
Тип

Археомак 2.0 графички знак (градиште).svg градиште


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Николинско Маалоархеолошко наоѓалиште во кривопаланечкото село Метежево. Наоѓалиштето претставува градиште од доцната антика. На висок рид, што се надвиснува над Огутска Река и има доминантна местоположба, на зарамнето плато обраснато со шума се гледаат траги од бедем, а по површината се среќаваат фрагменти од питоси и градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 196, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069