Прејди на содржината

Бојкова Нива (Луке)

Координати: 42°19′24″N 22°16′59″E / 42.32333° СГШ; 22.28306° ИГД / 42.32333; 22.28306
Од Википедија — слободната енциклопедија
Бојкова Нива


Местоположба 42°19′24″N 22°16′59″E / 42.32333° СГШ; 22.28306° ИГД / 42.32333; 22.28306
Основни податоци
Место Луке
Општина Крива Паланка
Тип

 населба  некропола


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Бојкова Нива археолошко наоѓалиште во кривопаланечкото село Луке.

Претставува населба и некропола од доцна антика.

С. Атанасовски, при изградбата на станбената куќа, открил огниште и питос. При обработувањето на нивата околу куќата е откриен гроб со камена конструкција - тип циста. По површината на нивата се среќаваат фрагменти од керамички садови.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 195, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069