Прејди на содржината

Аништа (Луке)

Координати: 42°19′24″N 22°16′59″E / 42.32333° СГШ; 22.28306° ИГД / 42.32333; 22.28306
Од Википедија — слободната енциклопедија
Аништа


Местоположба 42°19′24″N 22°16′59″E / 42.32333° СГШ; 22.28306° ИГД / 42.32333; 22.28306
Основни податоци
Место Луке
Општина Крива Паланка
Тип

 населба


Период среден век
Портал „Археологија“

Аништа или Аништеархеолошко наоѓалиште во кривопаланечкото село Луке.

Претставува населба од среден век.

На 800 м северно од селото, на десниот брег на Лучка Река се откриени питоси, а се среќаваат и фрагменти од керамички садови.[1]

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 195, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069