Прејди на содржината

Црква (Киселица)

Координати: 42°15′39″N 22°21′0″E / 42.26083° СГШ; 22.35000° ИГД / 42.26083; 22.35000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Црква


Местоположба 42°15′39″N 22°21′0″E / 42.26083° СГШ; 22.35000° ИГД / 42.26083; 22.35000
Основни податоци
Место Киселица
Општина Крива Паланка
Тип

 црква  некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Цркваархеолошко наоѓалиште во кривопаланечкото село Киселица. Претставува средновековна црква со некропола. Помеѓу месностите Скоруша и Градиште се гледаат урнатини од стара црква, а околу црквата гробови од камени плочи. Според кажувањето на мештаните, во гробовите имало керамички садови и бронзен накит.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 195, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069