Прејди на содржината

Грамади (Нерав)

Координати: 42°17′21″N 22°10′1″E / 42.28917° СГШ; 22.16694° ИГД / 42.28917; 22.16694
Од Википедија — слободната енциклопедија
Грамади


Местоположба 42°17′21″N 22°10′1″E / 42.28917° СГШ; 22.16694° ИГД / 42.28917; 22.16694
Основни податоци
Место Нерав
Општина Крива Паланка
Тип

 населба


Период римско време
Портал „Археологија“

Грамадиархеолошко наоѓалиште во кривопаланечкото село Нерав. Претставува населба од римското време. На блага падина северно од Видин Дол, источно од Неравска Река и јужно од месноста Спас, на површина од 150 x на 100 м, при орањето на нивите се откриени делови од керамички садови со груба фактура и црвена боја. Се среќаваат и градежни материјали.[1]

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 192. ISBN 9989649286.