Прејди на содржината

Селиште (Длабочица)

Координати: 42°11′54″N 22°14′29″E / 42.19833° СГШ; 22.24139° ИГД / 42.19833; 22.24139
Од Википедија — слободната енциклопедија
Селиште


Местоположба 42°11′54″N 22°14′29″E / 42.19833° СГШ; 22.24139° ИГД / 42.19833; 22.24139
Основни податоци
Место Герман
Општина Крива Паланка
Тип

 населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Градиште археолошко наоѓалиште во кривопаланечкото село Длабочица. Претставува населба од доцна антика. Во непосредната близина на куќата на С. Петков, во нивите, на површина од околу 3 хектари се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и градежен материјал[1].

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 194, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069