Прејди на содржината

Рударски Гробишта (Б'с)

Координати: 42°11′15″N 22°23′12″E / 42.18750° СГШ; 22.38667° ИГД / 42.18750; 22.38667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Рударски Гробишта


Местоположба 42°11′15″N 22°23′12″E / 42.18750° СГШ; 22.38667° ИГД / 42.18750; 22.38667
Основни податоци
Место Б’с
Општина Крива Паланка
Тип

 некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Рударски Гробиштаархеолошко наоѓалиште во кривопаланечкото село Б’с. Претставува средновековна некропола. На 4 км од Крива Паланка, на десната страна од патот Крива Паланка-Калин Камен, на мала височинка со димензии 50 × 50 метри, на површината се гледаат камени конструкции од гробови.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 193, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069