Прејди на содржината

Градиште (Длабочица)

Координати: 42°11′54″N 22°14′29″E / 42.19833° СГШ; 22.24139° ИГД / 42.19833; 22.24139
Од Википедија — слободната енциклопедија
Градиште


Местоположба 42°11′54″N 22°14′29″E / 42.19833° СГШ; 22.24139° ИГД / 42.19833; 22.24139
Основни податоци
Место Герман
Општина Крива Паланка
Тип

 градиште


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Градиште археолошко наоѓалиште во кривопаланечкото село Длабочица. Претставува градиште од доцна антика. На 300 м јужно од куќата на С. Петков, на доминантен рид со зарамнето плато и стрмни страни, од северната страна, преку мал преслап поврзан со Кошарски Дол, на површината се среќаваат остатоци од темели - ѕидови и многубројни фрагменти од керамички садови, питоси и тегули [1].

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 194, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069