Прејди на содржината

Остри Чуки (Огут)

Координати: 42°18′29″N 22°12′29″E / 42.30806° СГШ; 22.20806° ИГД / 42.30806; 22.20806
Од Википедија — слободната енциклопедија
Остри Чуки


Местоположба 42°18′29″N 22°12′29″E / 42.30806° СГШ; 22.20806° ИГД / 42.30806; 22.20806
Основни податоци
Место Огут
Општина Крива Паланка
Тип

 градиште


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Остри Чукиархеолошко наоѓалиште во кривопаланечкото село Огут. Претставува градиште од доцноантичкото време. Источно од месноста Змијарник во непосредната близина на наоѓалиштето Градиште, на височинка со зарамнето плато се среќаваат делови од керамички садови, питоси, градежен материјал и бронзени монети.[1]

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 192. ISBN 9989649286.