Прејди на содржината

Црквиште (Подржи Коњ)

Координати: 42°18′25″N 22°15′47″E / 42.30694° СГШ; 22.26306° ИГД / 42.30694; 22.26306
Од Википедија — слободната енциклопедија
Црквиште


Местоположба 42°18′25″N 22°15′47″E / 42.30694° СГШ; 22.26306° ИГД / 42.30694; 22.26306
Основни податоци
Место Подржи Коњ
Општина Ранковце
Тип

 црква  некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Црквиштеархеолошко наоѓалиште во кривопаланечкото село Подржи Коњ. Претставува средновековна црква и некропола. На 3 км западно од селото се наоѓаат остатоци од црква со мали димензии. При обработувањето на нивите мештаните откопале повеќе гробови и големи камени крстови. Наоѓалиштето и денес има доминанта местоположба и се смета за култно место.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 201, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069