Цепен Камен (Костур)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Цепен Камен is located in Македонија
Цепен Камен
Местоположба на Цепен Камен во Македонија
Местоположба 42°12′16″N 22°26′7″E / 42.20444° СГШ; 22.43528° ИГД / 42.20444; 22.43528Координати: 42°12′16″N 22°26′7″E / 42.20444° СГШ; 22.43528° ИГД / 42.20444; 22.43528
Основни податоци
Место Костур
Општина Крива Паланка
Тип

Археомак 2.0 графички знак (топилница).svg топилница


Период среден век
Портал „Археологија“

Цепен Камен археолошко наоѓалиште во кривопаланечкото село Костур.

Наоѓалиштето претставува топилница од среден век.

На 1 км јужно од маалото Варошани, на местото каде реката Тораница се влева во Крива Река се зачувани многу остатоци од топена железна руда, како и урнатини од 2 печки. При ископувањето, покрај двете топилници се откриени голем број на железни предмети.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 195, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069