Прејди на содржината

Манастирска Чука (Габар)

Координати: 42°15′14″N 22°15′44″E / 42.25389° СГШ; 22.26222° ИГД / 42.25389; 22.26222
Од Википедија — слободната енциклопедија
Манастирска Чука


Местоположба 42°15′14″N 22°15′44″E / 42.25389° СГШ; 22.26222° ИГД / 42.25389; 22.26222
Основни податоци
Место Габар
Општина Крива Паланка
Тип

 населба


Период среден век
Портал „Археологија“

Манастирска Чука археолошко наоѓалиште во кривопаланечкото село Габар. Претставува населба од среден век . Во Горно маало се среќаваат фрагменти од керамички садови, а постои и легенда дека Турците собирале камен за изградба на кулата-набљудувачница на Китка.[1]

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 193, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069