Прејди на содржината

Гробишта (Дурачка Река)

Координати: 42°11′2″N 22°21′36″E / 42.18389° СГШ; 22.36000° ИГД / 42.18389; 22.36000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Гробишта


Местоположба 42°11′2″N 22°21′36″E / 42.18389° СГШ; 22.36000° ИГД / 42.18389; 22.36000
Основни податоци
Место Дурачка Река
Општина Крива Паланка
Тип

 некропола


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Гробишта археолошко наоѓалиште во кривопаланечкото село Дурачка Река. Претставува некропола од доцна антика. Во непосредната близина на маалото Метав, над клисурата на Дурачка Река се гледаат гробови градени од камени плочи - тип циста.[1].

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 194, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069