Авлија (Мождивњак)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Авлија
археолошко наоѓалиште
Авлија is located in Македонија
Авлија
Местоположба на Авлија во Македонија
Местоположба 42°9′28″N 22°15′14″E / 42.15778° N; 22.25389° E / 42.15778; 22.25389Координати: 42°9′28″N 22°15′14″E / 42.15778° N; 22.25389° E / 42.15778; 22.25389
Основни податоци
Место Мождивњак
Општина Крива Паланка
Тип

Археомак 2.0 графички знак (осамен наод).svg осамен наод


Период доцна антика
Портал „Археологија“

Авлија археолошко наоѓалиште во кривопаланечкото село Мождивњак. Наоѓалиштето претставува осамен наод од доцна антика. Јужно од селото, во нивата на Б. Цветановски е откриен питос што се наоѓа кај сопственикот на нивата.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 197, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069