Прејди на содржината

Опашуљка (Мождивњак)

Координати: 42°9′28″N 22°15′14″E / 42.15778° СГШ; 22.25389° ИГД / 42.15778; 22.25389
Од Википедија — слободната енциклопедија
Опашуљка


Местоположба 42°9′28″N 22°15′14″E / 42.15778° СГШ; 22.25389° ИГД / 42.15778; 22.25389
Основни податоци
Место Мождивњак
Општина Крива Паланка
Тип

 црква  некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Опашуљкаархеолошко наоѓалиште во кривопаланечкото село Мождивњак. Претставува средновековна црква и некропола. На јужниот крај на селото, на мало ритче со зарамнето плато се откриени повеќе гробови градени од камени плочи - тип циста. Видливи се остатоци од темели на црква со мали димензии.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 197, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069