Прејди на содржината

Ораче (Габар)

Координати: 42°15′14″N 22°15′44″E / 42.25389° СГШ; 22.26222° ИГД / 42.25389; 22.26222
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ораче


Местоположба 42°15′14″N 22°15′44″E / 42.25389° СГШ; 22.26222° ИГД / 42.25389; 22.26222
Основни податоци
Место Габар
Општина Крива Паланка
Тип

 градиште


Период среден век
Портал „Археологија“

Ораче археолошко наоѓалиште во кривопаланечкото село Габар. Претставува градиште од среден век. Јужно од Габарски Чуки и 100 м северно од патот Крива Паланка - Огут, на една зарамнета височинка се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и градеженматеријал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 193, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069