Опаљушка (Мала Црцорија)

Од Википедија — слободната енциклопедија


Местоположба 42°17′29″N 22°21′3″E / 42.29139° СГШ; 22.35083° ИГД / 42.29139; 22.35083Координати: 42°17′29″N 22°21′3″E / 42.29139° СГШ; 22.35083° ИГД / 42.29139; 22.35083
Основни податоци
Место Мала Црцорија
Општина Крива Паланка
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Опаљушкаархеолошко наоѓалиште во кривопаланечкото село Мала Црцорија. Наоѓалиштето претставува средновековна некропола. На исток од месноста Конопиште, на блага падина која зафаќа простор од 50 × 50 м се откриени повеќе гробови градени од камени плочи. Во еден од нив е најден керамички сад.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 196, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069