Прејди на содржината

Црквиште (Мала Црцорија)

Координати: 42°17′29″N 22°21′3″E / 42.29139° СГШ; 22.35083° ИГД / 42.29139; 22.35083
Од Википедија — слободната енциклопедија
Црквиште


Местоположба 42°17′29″N 22°21′3″E / 42.29139° СГШ; 22.35083° ИГД / 42.29139; 22.35083
Основни податоци
Место Мала Црцорија
Општина Крива Паланка
Тип

 населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Црквиште археолошко наоѓалиште во кривопаланечкото село Мала Црцорија. Претставува населба од доцна антика. На 100 м јужно од наоѓалиштето [[Опаљушка, селанецот Д. Ангелов при обработувањето на нивата открил повеќе питоси и темели од објекти. На површината се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и градежен материјал.[1]

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 196, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069