Градиште (Конопница)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Градиште
археолошко наоѓалиште
Градиште is located in Македонија
Градиште
Местоположба на Градиште во Македонија
Местоположба 42°10′39″N 22°17′21″E / 42.17750° N; 22.28917° E / 42.17750; 22.28917Координати: 42°10′39″N 22°17′21″E / 42.17750° N; 22.28917° E / 42.17750; 22.28917
Основни податоци
Место Конопница
Општина Крива Паланка
Тип

Археомак 2.0 графички знак (утврдена населба).svg утврдена населба


Период доцна антика
Портал „Археологија“

Градиште археолошко наоѓалиште во кривопаланечкото село Конопница.

Наоѓалиштето претставува утврдена населба од доцна антика. [1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 195, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069