Прејди на содржината

Николинско Маало (Метежево)

Координати: 42°16′54″N 22°13′40″E / 42.28167° СГШ; 22.22778° ИГД / 42.28167; 22.22778
Од Википедија — слободната енциклопедија
Николинско Маало


Местоположба 42°16′54″N 22°13′40″E / 42.28167° СГШ; 22.22778° ИГД / 42.28167; 22.22778
Основни податоци
Место Метежево
Општина Крива Паланка
Тип

 некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Николинско Маалоархеолошко наоѓалиште во кривопаланечкото село Метежево. Претставува средновековна некропола. На благите тераси што се спуштаат од шилески рид се откриени гробови од камени плочи - тип циста.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 196, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069