Црквиште (Мождивњак)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Црквиште
археолошко наоѓалиште
Црквиште is located in Македонија
Црквиште
Местоположба на Црквиште во Македонија
Местоположба 42°9′28″N 22°15′14″E / 42.15778° N; 22.25389° E / 42.15778; 22.25389Координати: 42°9′28″N 22°15′14″E / 42.15778° N; 22.25389° E / 42.15778; 22.25389
Основни податоци
Место Мождивњак
Општина Крива Паланка
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцна антика
Портал „Археологија“

Црквиште археолошко наоѓалиште во кривопаланечкото село Мождивњак. Наоѓалиштето претставува населба од доцна антика. Јужно од селото, на левата страна од изворот на Мождивњачка Река, на ритче со зарамнето плато се среќаваат остатоци - темели на објекти, а по површината има фрагменти од керамички садови, питоси и градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 197, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069