Прејди на содржината

Грамадица (Подржи Коњ)

Координати: 42°18′25″N 22°15′47″E / 42.30694° СГШ; 22.26306° ИГД / 42.30694; 22.26306
Од Википедија — слободната енциклопедија
Грамадица


Местоположба 42°18′25″N 22°15′47″E / 42.30694° СГШ; 22.26306° ИГД / 42.30694; 22.26306
Основни податоци
Место Подржи Коњ
Општина Ранковце
Тип

 населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Грамадицаархеолошко наоѓалиште во кривопаланечкото кај селото Подржи Коњ. Претставува населба од доцноантичко време. Североисточно од месноста Ретки Буки, под наоѓалиштето Гранџаница, на простор од околу 100 квадратни метри се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и градежен материјал. Најдени се и повеќе монети кои не се зачувани.[1]

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 201, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069