Прејди на содржината

Градина (Добровница)

Координати: 42°16′37″N 22°19′26″E / 42.27694° СГШ; 22.32389° ИГД / 42.27694; 22.32389
Од Википедија — слободната енциклопедија
Градина


Местоположба 42°16′37″N 22°19′26″E / 42.27694° СГШ; 22.32389° ИГД / 42.27694; 22.32389
Основни податоци
Место Добровница
Општина Крива Паланка
Тип

 градиште


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Градина археолошко наоѓалиште во кривопаланечкото село Добровница. Претставува градиште од доцна антика. Во непосредната близина на селото мештаните откриле повеќе питоси, а по површината се среќаваат фрагменти од керамички садови и градежен материјал[1].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 194, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069