Прејди на содржината

Купишта (Костур)

Координати: 42°12′16″N 22°26′7″E / 42.20444° СГШ; 22.43528° ИГД / 42.20444; 22.43528
Од Википедија — слободната енциклопедија
Купишта


Местоположба 42°12′16″N 22°26′7″E / 42.20444° СГШ; 22.43528° ИГД / 42.20444; 22.43528
Основни податоци
Место Костур
Општина Крива Паланка
Тип

 топилница


Период среден век
Портал „Археологија“

Купишта археолошко наоѓалиште во кривопаланечкото село Костур.

Претставува топилница од среден век.

На 2 км јужно од маалото Варошани, на левиот брег на реката Тораница се зачувани многу остатоци од топена железна руда, што индицира многугодишна рударска експлоатација. Откриени се неколку топилници. На една од нив во 1978 година се извршени ископувања.[1].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 195, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069