Костур (Кривопаланечко)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Костур е село во Општина Крива Паланка, во областа Славиште, во околината на градот Крива Паланка.


Костур
Костур is located in Македонија
Костур
Местоположба на Костур во Македонија
Координати 42°12′16″N 22°26′7″E / 42.20444° СГШ; 22.43528° ИГД / 42.20444; 22.43528Координати: 42°12′16″N 22°26′7″E / 42.20444° СГШ; 22.43528° ИГД / 42.20444; 22.43528
Општина Општина Крива Паланка
Население 38 жит.
(поп. 2002)
Пошт. бр. 1335
Надм. вис. 1000 м


Географијa и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото Костур се наоѓа на југоисток од градот Крива Паланка. Атарот на селото зафаќа површина од 44,88 квадратни километри. На север се граничи со селото Узем, на исток со Република Бугарија, на југ со Општина Македонска Каменица и на запад со селата Станци и Кркља.

Историja[уреди | уреди извор]

Во XIX век, селото било дел од Кривопаланечката каза, во Отоманската Империја.

Економија[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Според статистиката на Васил К'нчов („Македониja, Етнографиja и статистика“) од 1900 година, во Костур живееле 138 жители, сите Македонци.[1]

Според секретарот на бугарската егзархија Димитар Мишев, („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 година во Костур имало 144 Македонци, егзархисти.[2]

Според пописот од 2002 година селото има 38 жители, сите Македонци.[3]

На табелата е прикажан бројот на население низ сите пописни години:[4]

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002
Население 138[1] 144[2] 178 225 190 150 107 75 67 38

Родови[уреди | уреди извор]

Костру е македонско село.

Родови во селото се: Костурани (13 к.) се делат на Јанчеви (6 к.), Милчевци (4 к.) и Ристини (3 к.); Јанчевци (5 к.) гранка се од претходниот род; Варошани (7 к.) доселени се од селото Бабина Пољана кај Врање (денес во Србија), ја знаат следната генеологија Коле (жив на 40 год. во 1973 година) Карафил-Димитрија-Јанко-Велко, основачот на родот кој се доселил.[5]

Општествени институции[уреди | уреди извор]

Администрација и политика[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Кънчов, Васил. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, стр. 224.
  2. 2,0 2,1 Brancoff, D.M. La Macédoine et sa Population Chrétienne, Paris, 1905, рр. 142-143.
  3. http://www.stat.gov.mk/publikacii/knigaX.pdf Попис во Македонија 2002. - Книга 10.
  4. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година) *Државен завод за статистика http://makstat.stat.gov.mk.
  5. Трифуноски, Јован (1976). Кривопаланачка област. Загреб: ХАЗУ. стр. 314-315-316.