Баштево

Координати: 42°13′36″N 22°14′30″E / 42.22667° СГШ; 22.24167° ИГД / 42.22667; 22.24167
Од Википедија — слободната енциклопедија
Баштево
Баштево во рамките на Македонија
Баштево
Местоположба на Баштево во Македонија
Баштево на карта

Карта

Координати 42°13′36″N 22°14′30″E / 42.22667° СГШ; 22.24167° ИГД / 42.22667; 22.24167
Општина  Крива Паланка
Население 3 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО 15002
Надм. вис. 828 м. м
Баштево на општинската карта

Атарот на Баштево во рамките на општината

Баштево — село во Општина Крива Паланка. Селото се наоѓа северозападно од градот Крива Паланка и е дел од географската област Славиште.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото Баштево се наоѓа северозападно од градот Крива Паланка и е од разбиен тип. Географски е дел од областа Славиште. Селото се наоѓа во подножјето на планината Герман на десниот брег на Баштевска Река. Јужно од селото се наоѓа селото Длабочица, источно е селото Габар, северно е Метежево, а западно е Општина Ранковце. Од градот Крива Паланка селото е оддалечено 16,5 км.

Историја[уреди | уреди извор]

Во XIX век селото било дел од Кривопаланечката каза на Отоманското Царство.

По Првата светска војна селото имало 489 жители[2].

Стопанство[уреди | уреди извор]

Атарот зафаќа простор од 7,2 км2. На него обработливото земјиште зазема површина од 300,2 ха, на пасиштата отпаѓаат 304,8 ха, а на шумите 71,1 ха. Селото има полјоделско-сточарска функција.[3]

Население[уреди | уреди извор]

Население во минатото
ГодинаНас.±%
1948199—    
1953232+16.6%
1961244+5.2%
1971243−0.4%
198194−61.3%
ГодинаНас.±%
199136−61.7%
199442+16.7%
200213−69.0%
20213−76.9%

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Конопница живееле 264 жители, сите Македонци.[4] Според егзархискиот секретар Димитар Мишев, („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 година во Мождивњак имало 256 Македонци, под врховенството на Бугарската егзархија.[5]

Според германска карта издадена во 1941 година, а заснована на пописот на Кралството Југославија од 1931 година, селото имало 250 Македонци.[6]

Населбата е мала, а со оглед на тоа дека некои маала се наполно раселени, и вкупниот број на населението се намалил. Така, во 1961 година селото броело 214 жители, а во 1994 година само 42 жители, македонско население.

Според пописот од 2002 година, селото има население од 13 жители, сите Македонци.[7]

Според последниот попис од 2021 година, во селото живееле 3 жители, од кои 1 Македонец и 2 лица без податоци.[8]

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002 2021
Население 264 256 199 232 244 243 94 36 42 13 3
Извор за 1900 г.: Македонија. Етнографија и статистика.[9]; за 1905 г.: La Macédoine et sa Population Chrétienne.[10]; за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[11]; за 2021 г.: Државен завод за статистика на РМ.[12]

Родови[уреди | уреди извор]

Баштево е македонско православно село, родовите во селото се староседелски и доселенички. Родови во Баштево се: Вргинци (3 куќи) староседелци; Риѓани (10 куќи) и Ѓоринци (5 куќи) потекнуваат од двајца браќа Стојан и Ѓоре, доселени се од селото Сурлица во Горна Пчиња. Во родот Риѓани се знае следното родословие: Наско (жив на 70 г. во 1973 година) Јаќим-Павле-Атанас-Стојан, основачот на родот кој се доселил; Грамадчани (4 куќи) доселени се однекаде; Попиќевци (2 куќи) исто така доселени се однекаде; Качаровци (1 куќа) и они не знаат од кај се доселени; Аџици (1 куќа) доселени се однекаде; Брајановци (3 куќи) најмлад род во селото, доселени се од соседното село Петралица.[13]

Според истражувањата пак на Бранислав Русиќ во 1953 година, родови во селото се:

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Од родовите поединечно се знае за следните иселеници до 1953 година:

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
 2. Списък на населените места в Македония, Моравско и Одринско, София 1917, стр. 29.
 3. Панов, Митко (1998). Енциклопедија на селата во Република Македонија. Скопје: Патрија. стр. 22.
 4. Кънчов, Васил. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, стр. 224.
 5. Brancoff, D.M. La Macédoine et sa Population Chrétienne, Paris, 1905, рр. 142-143.
 6. „200K Volkstumskarte Jugoslawien“.
 7. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
 8. „Оваа категорија опфаќа лица коишто учествуваат во вкупното резидентно население, но поради нивно одбивање да бидат попишани, неможност да бидат најдени на својата адреса на живеење и непотполност во работата на попишувачите не биле официјално попишани, туку за нив податоците биле преземени од административни извори и затоа не учествуваат во изјаснувањето за етничка припадност, вероисповед и мајчин јазик (Прочитајте повеќе...).“
 9. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
 10. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
 11. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
 12. „Вкупно резидентно население на Република Северна Македонија според етничката припадност, по населени места, Попис, 2021“. Државен завод за статистика.
 13. Трифуноски, Јован (1976). Кривопаланачка област. Загреб: ХАЗУ. стр. 280–281.
 14. 14,0 14,1 Величковски, Драган (2009). Славишки Зборник Бр.1. Крива Паланка: Градски Музеј - Крива Паланка.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]