Прејди на содржината

Селиште (Мала Црцорија)

Координати: 42°17′29″N 22°21′3″E / 42.29139° СГШ; 22.35083° ИГД / 42.29139; 22.35083
Од Википедија — слободната енциклопедија
Селиште


Местоположба 42°17′29″N 22°21′3″E / 42.29139° СГШ; 22.35083° ИГД / 42.29139; 22.35083
Основни податоци
Место Мала Црцорија
Општина Крива Паланка
Тип

 населба  некропола


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Селиште археолошко наоѓалиште во кривопаланечкото село Мала Црцорија. Претставува населба и некропола од доцна антика. На мал рид со зарамнето плато се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и градежен материјал. На северната страна на наоѓалиштето се откриени повеќе гробови градени од камени плочи.[1]

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 196, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069