Прејди на содржината

Китка (Подржи Коњ)

Координати: 42°18′25″N 22°15′47″E / 42.30694° СГШ; 22.26306° ИГД / 42.30694; 22.26306
Од Википедија — слободната енциклопедија
Китка


Местоположба 42°18′25″N 22°15′47″E / 42.30694° СГШ; 22.26306° ИГД / 42.30694; 22.26306
Основни податоци
Место Подржи Коњ
Општина Ранковце
Тип

 црква  некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Киткаархеолошко наоѓалиште во кривопаланечкото село Подржи Коњ. Претставува средновековна црква и некропола. Високо во планинскиот предел, во непосредната близина на Жикова рупа и Миленове Падине, на простор од 80 × 30 м се откриени гробови градени од камени плочи.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 201, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069