Прејди на содржината

Св. Петка (Луке)

Координати: 42°19′24″N 22°16′59″E / 42.32333° СГШ; 22.28306° ИГД / 42.32333; 22.28306
Од Википедија — слободната енциклопедија
Св. Петка - Остоица


Местоположба 42°19′24″N 22°16′59″E / 42.32333° СГШ; 22.28306° ИГД / 42.32333; 22.28306
Основни податоци
Место Луке
Општина Крива Паланка
Тип

 црква


Период среден век
Портал „Археологија“

Св. Петка - Остоица археолошко наоѓалиште во кривопаланечкото село Луке.

Претставува црква од среден век

Источно од селото се наоѓа црквата Св. Петка, изградена врз темелите на стара црква. Сполии од постарата црква се вѕидани во новата црква.[1]

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 195, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069