Прејди на содржината

Градиште (Кошари)

Координати: 42°12′1″N 22°21′9″E / 42.20028° СГШ; 22.35250° ИГД / 42.20028; 22.35250
Од Википедија — слободната енциклопедија
Градиште


Местоположба 42°12′1″N 22°21′9″E / 42.20028° СГШ; 22.35250° ИГД / 42.20028; 22.35250
Основни податоци
Место Кошари
Општина Крива Паланка
Тип

 градиште


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Градиште археолошко наоѓалиште во кривопаланечкото село Кошари.

Претставува градиште од доцна антика.

Над Дурачка Река, на висок рид со доминантна местоположба, чиј врв е зарамнет и зафаќа површина од 200 × 100 м, има добро зачувани остатоци од темелите на бедемот, а по површината се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и многу градежен материјал.[1]

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 195, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069