Дурачка Река (област)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Панорама на селото Станци и долината на Станечка Река

Дурачка Рекаисториско-географска област во североисточниот дел на Македонија. Областа ги опфаќа селата јужно од градот Крива Паланка, долж сливот на истоимената река.

Села[уреди | уреди извор]

Селата долж течението на Дурачка, Станечка и Козја Река, влегуваат во рамки на областа. Тоа се следниве села:

Поврзано[уреди | уреди извор]


Координати: 42°10′32″N 22°22′49″E / 42.17556° N; 22.38028° E / 42.17556; 22.38028