Станечка Река

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Станечка Река
Станечка Река меѓу селата Станци и Дурачка Река.jpg
Реката во клисура во близина на селото Станци
Други имињаСтаничка Река
ДржаваМакедонија Македонија
ОпштинаCoat of arms of Kriva Palanka Municipality.svg Крива Паланка
СелаСтанци
Слив
Главен изворОсогово
УстиеДурачка Река
ТечениеДурачка РекаКрива РекаПчињаВардарЕгејско Море


Станечка Река (нарекувана некогаш и како Станичка Река) — река во Македонија, сместена на планината Осогово.[1]

Реката тече низ селото Станци, јужно од градот Крива Паланка.[1]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]