Јабука

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Јабука
Јабука
Село
Грб на Јабука
Грб
Јабука is located in Србија
Јабука
Јабука
Местоположба на Јабука во Србија
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 502: Unable to find the specified location map definition. Neither "Модул:Location map/data/Војводина" nor "Шаблон:Location map Војводина" existsМестоположба на Јабука во Војводина
Координати: 44°56′35″N 20°35′35″E / 44.94306° СГШ; 20.59306° ИГД / 44.94306; 20.59306Координати: 44°56′35″N 20°35′35″E / 44.94306° СГШ; 20.59306° ИГД / 44.94306; 20.59306
Земја Србија
Покраина Војводина
ОкругЈужнобанатски
ОпштинаПанчево
Надм. вис.&1000000000000007900000079 м
Население (2011)
 • Јабука6,312
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (DST)CEST (UTC+2)
Поштенски код26201
Повик. бр.+381(0)13
Рег. табличкиPA

Јабука (унгарски: Јабука, унгарски: Torontálalmás, германски: Apfeldorf) — село сместено во општината Панчево, во Јужнобанатскиот округ, во автономната покраина Војводина, Србија. Јабука претставува населено место во Србија со најголем удел на Македонци и нивно важно култуно средиште во Војводина. Населението брои 6.312 жители, од кои 2.054 се Македонци, преселени претежно од Кривопаланечко, зазеајќи го местото на иселените Германци.

Демографија[уреди | уреди извор]

Во Јабука живеат 5.035 полнолетни жители, а просечната старост на населението е 37,9 години (37,0 кај мажите и 38,7 кај жените). Во населбата има 1.807 домакинства, а просечниот број на членови во домаќинство е 3,41.

Кон крајот на Втората светска војна селото е напуштето од страна на најголемиот број жители. Истото по 1945 година е населено со колонизирани жители од Македонија, Босна и Херцеговина, Црна Гора и други места од нова Југославија.

Од 500тини семејства во селото, околу 400 од нив имаат потекло од Македонија. И тоа највеќе од кривопаланечко, а потоа и од крушевско, ресенско/Преспа, охридско, Порече, струшко и демирхисарско.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]