Страгово

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Страгово
Поглед на Страгово 2.jpg

Поглед на селото Страгово

Страгово is located in Македонија
Страгово
Местоположба на Страгово во Македонија
Координати 41°19′23″N 22°06′19″E / 41.32306° СГШ; 22.10528° ИГД / 41.32306; 22.10528Координати: 41°19′23″N 22°06′19″E / 41.32306° СГШ; 22.10528° ИГД / 41.32306; 22.10528
Регион Logo of Vardar Region.svg Вардарски
Општина Coat of arms of Kavadarci Municipality.svg Кавадарци
Област Витачево
Население 22[1] жит.
(поп. 2002)
Пошт. бр. 1437
Повик. бр. 043
Надм. вис. 571 м
Слава Света Троица
Страгово на општинската карта
Страгово во Општина Кавадарци.svg

Атарот на Страгово во рамките на општината
Commons-logo.svg Страгово на Ризницата


Страгово — село во Општина Кавадарци, во областа Витачево, во околината на градот Кавадарци.

Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Влезот во селото

Селото се наоѓа во источниот дел од Општина Кавадарци, во областа Витачево, во изворишното подрачје на реката Луда Мара.[2] Селото е ридско, на надморска височина од 750 метри. Од градот Кавадарци е оддалечено 18 километри.[2]

Има голем атар, кој зафаќа површина од 27,4 км2. На него преовладуваат пасиштата на површина од 1.762 хектари, а на обработливото земјиште отпаѓаат 700 хектари.[2]

Селото се наоѓа на ниска тераса, веднаш под Витачево. Селото било христијанско и од збиен тип. Било поделено по родови на пет маала: Узуновско Маало, Камчевско Маало, Милошовско Маало, Богевско Маало и Брајовско Маало.[3]

Историja[уреди | уреди извор]

Во XIX век, Страгово било село во Тиквешката каза на Отоманското Царство.

Стопанство[уреди | уреди извор]

Селото е познато по своите пасишта и одгледувањето стока

Селото има полјоделско-сточарска функција.[2]

Население[уреди | уреди извор]

Според податоците на Васил К’нчов („Македонија. Етнографија и статистика“) од 1900 година, во селото Страгово имало македонско население.[4] По податоците на секретарот на Бугарската егзархија, Димитар Мишев („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 година во Страгово имало 520 жители.[5]

Страгово во 1961 година било средно село по големина со 469 жители. Во 1994 година бројот се намалил на само 55 жители, од кои 52 биле Македонци и 3 жители Срби.[2]

Според пописот од 2002 година, во селото Страгово имало 22 жители, од кои 21 Македонец и 1 Србин.[1]

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900[6] 1905[7] 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002
Население 520 495 510 469 340 170 53 55 22
Извор за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[8]

Родови[уреди | уреди извор]

Како родови во Страгово се споменуваат:[3]

 • Старинци: Милошовци (Милошовско М.) 15 к.; Камчевци-Соколовци (Камчевско М. 11 и Узуновско М. 1) 12 к.; Најдовци (Камчевско М.) 2 к.; Трајовци (Брајовско М.) 1 к.; Богевци (Богевско М.) 4 к.; Брајовци (Брајовско М.) 10 к.; Тородовци (Узуновско М.) 3 к.; Камериновци (Камчевско М.) 2 к.; Узуновци (Узуновско М.) 9 к.; Миновци (Брајовско М.) 6 к.; Камовци-Мицковци (Брајовско М.) 4 к. и Велковци (Камчевско М.) 3 к..
 • Доселеници: Мантевци (Узуновско М.) 2 к.; Танчевци (Камчевско М.) 1 к.; Ѓорѓовци (Богевско М.) 1 к.; Терзијовци (Узуновско М.) 3 к.; Ѓоровци (Узуновско М.) 2 к.; Баровци (Милошевско и Богевско М.) 2 к.; Деловци (Брајовско М. 2 и Камчевско М. 1) 3 к.; Криволачки (Камчевско М.) 1 к.; Анѓелевци (Богевско М.) 2 к.; Крстевци (Камчевско М.) 1 к.; Витановци (Милошевско М. 2 и Богевско М. 1) 3 к.; Дрчевци-Габеровци (Богевско М.) 1 к.; Ѓоревци-Власи (Богевско М.) 1 к.; Камчевци (Камчевско М.) 1 к.; Стојановци (Камчевско М.) 1 к.; Јанчевци (Милошевско М. и Камчевско М.) 2 к.; Мановци (Камчевско М.) 1 к.; Трпковци (Камчевско М.) 1 к.; Костадиновци (Богевско М.) 1 к.; Николовци (Милошевско М.) 2 к.; Меловци (Милошевско М.) 1 к.; Сурџијовци (Узуновско М.) 4 к.; Аџијовци (Милошевско М.) 2 к.; Ташковци (Узуновско М.) 2 к.; Топлевци (Камчевско М.) 1 к.; Ѓауровци (Камчевско М.) 1 к.; Јанковци (Камчевско М.) 2 к.; Ачковци (Брајовско М.) 1 к. и Турски Цигани (Богевско М.) 1 к..

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Панорама на селото

Селото влегува во рамките на Општина Кавадарци, која била променета со новата територијална поделба на Македонија во 2004 година, при што кон нејзе била придодадена поранешната општина, Конопиште. Во периодот од 1996-2004 година, селото било дел од некогашната Општина Конопиште.

Во периодот 1950-1952, селото било дел од некогашната општина Крњево, во која влегувале селата Барово, Горна Бошава, Долна Бошава, Крњево, Страгово и Стрмашево.

Во периодот 1952-1955, селото било дел од тогашната општина Крњево, во која покрај селото Страгово се наоѓале селата Барово, Бохула, Бунарче, Горна Бошава, Долна Бошава, Конопиште, Крњево, Радња, Стрмашево и Чемерско.

Во периодот 1955-1965, селото било дел од тогашната општина Конопиште.

Во периодот 1965-1996 година, селото се наоѓало во рамките на големата Општина Кавадарци.

Изборно место[уреди | уреди извор]

Селото е опфатено во склоп на изборното место бр. 0709 според Државната изборна комисија, кое ги опфаќа селата Страгово и Бунарче, кое е сместено во зграда на општината, поранешни простории на месната заедница во село Крњево.[9]

На локалните избори во 2017 година, на ова изборно место биле запишани вкупно 23 гласачи.[10] На претседателските избори во 2019 година, на ова изборно место биле запишани вкупно 19 гласачи.[11]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Поглед на црквата „Св. Димитриј“
Цркви[12][13]
Споменици
 • Споменик на НОБ пред влезот во селото

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Од селото се иселиле околу десетина куќи на почетокот на XX век во САД.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 „Попис на Македонија“ (PDF). Завод за статистика на Македонија. 2002. конс. 25 јануари 2018. 
 2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 Панов, Митко (1998) (на македонски). Енциклопедија на селата во Република Македонија. Скопје: Патрија. стр. 287. https://commons.wikimedia.org/wiki/File:%D0%95%D0%BD%D1%86%D0%B8%D0%BA%D0%BB%D0%BE%D0%BF%D0%B5%D0%B4%D0%B8%D1%98%D0%B0_%D0%BD%D0%B0_%D1%81%D0%B5%D0%BB%D0%B0%D1%82%D0%B0_%D0%B2%D0%BE_%D0%A0%D0%B5%D0%BF%D1%83%D0%B1%D0%BB%D0%B8%D0%BA%D0%B0_%D0%9C%D0%B0%D0%BA%D0%B5%D0%B4%D0%BE%D0%BD%D0%B8%D1%98%D0%B0.pdf. посет. 25 јануари 2018 г. 
 3. 3,0 3,1 3,2 Радовановиќ, Воислав. Тиквеш и Рајец. стр. 312-315. 
 4. Васил К’нчов. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
 5. D.M.Brancoff. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, р. 104-105.
 6. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
 7. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
 8. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика. 
 9. „Описи на ИМ“. конс. 25 јануари 2018. 
 10. „Локални избори 2017“. конс. 25 јануари 2018. 
 11. „Претседателски избори 2019“. конс. 5 мај 2019. 
 12. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска. уред (на македонски). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7. 
 13. „Цркви во Ваташката парохија“ (македонски). Повардарска епархија. конс. 25 јануари 2018. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]