Пустец

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Пустец
Pustec
—  Село  —
Пустец и островот Мал Град
Пустец се наоѓа во Албанија
Пустец
Координати: 40°47′13″ СГШ 20°54′08″ ИГД / 
Држава  Албанија
Област Област Горица
Општина Општина Пустец
Надм. вис. 861 м
Население (2000)
 • Вкупно 1.120 жит.
Car Plates KO

Пустец е село во Мала Преспа, Република Албанија, Општина Пустец, Округ Корча (Korça).


Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Панорама на Пустец

Пустец e село во Република Албанија и административен центар на Општина Пустец во јужниот дел на областа Мала Преспа на брегот на Преспанското Езеро. . Градоначалник на општината е етнички Македонец, господин Едмонд Темелко (победник на изборите одржани на 18 февруари 2007), а сите членови на советот на општината се исто така етнички Македонци. Грбот на општината го содржи древниот македонски симбол, 16-зрачното сонце над кое стои натпис на македонски јазик Општина Пустец, а под него на албански јазик. Тоа е всушност прв случај на официјална употреба на македонскиот јазик во Република Албанија.

Историja[уреди | уреди извор]

Грбот на Општина Пустец

Во селото постои цркваСвети Архангел Михаил“ изградена во 1754 година.

Економија[уреди | уреди извор]

Економската состојба во селото и целиот крај е катастрофална. Само 5% од жителите се вработени, а населението главно се занимава со земјоделство, риболов, сточарство и продавање на разна стока на пазарите во поголемите градови во Македонија и Албанија.


Демографија[уреди | уреди извор]

Двојазична табла во Пустец

1900 година според бугаринот Васил К'нчов селото броело 410 Македонци православни (кај него „бугари“)[1].Во селото живеат околу 1300 жители, и скоро сите (над 99%) се Македонци

Година Популација
1900 410
1926 515
1945 565
1960 697
1969 788
1979 941
1989 1,035
2000 1,120[2]
2007 1 500

Општествени институции[уреди | уреди извор]

Црквата во Пустец

Во селото работат основно и средно училиште, а овозможено е образование на македонски јазик само до четврто одделение. Во рамките на училиштето во Пустец постои и библиотека со огромен фонд на книги на македонски јазик.

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Други статии[уреди | уреди извор]