Долна Горица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Долна Горица
Goricë e Vogël
село
Долна Горица и заливот Завир во Преспанското Езеро
Долна Горица и заливот Завир во Преспанското Езеро
Долна Горица is located in Албанија
Долна Горица
Долна Горица
Координати: 40°52′37.92″N 20°55′30″E / 40.8772000° СГШ; 20.92500° ИГД / 40.8772000; 20.92500Координати: 40°52′37.92″N 20°55′30″E / 40.8772000° СГШ; 20.92500° ИГД / 40.8772000; 20.92500
ДржаваАлбанија
ОбластГорица
ОпштинаПустец
Население (2007)
 • Вкупно550
Часовен појасСредно Европско Време (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Долна Горица — село во Општина Пустец, Мала Преспа, управно во Горица (област)|Горичката област на југоисточна Албанија.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото е сместено под источните падини на планината Сува Гора и излегува на заливот Завир во Преспанското Езеро. Осровот Голем Град е на растојание од околу 5 км.

Историја[уреди | уреди извор]

Истражување на крајот на XIX век покажува постоење на 75 куќи и 67 машки македонски жители.

Во февруари 1996 г. во селото се одржува конференција на која присустуваат членови на Владата на Република Македонија каде се разговара за македонското малцинство во Албанија. Во 2013 г., името на селото Goricë e Vogël се менува во македонското име Долна Горица.

Култура[уреди | уреди извор]

  • Во 2002 х. во селото се отвора библиотека исклучиво со книги на македонски јазик.
  • Споменик на Македонците - бегалци од граѓанската војна во Грција е откриен во селото во 2013 г.
  • Долна Горица е седиште на Денот на виното, кој се одржува секоја година во декември.

Демографија[уреди | уреди извор]

Според Васил К’нчов во 1900 г. селото броело 42 православни Македонци[1].[1] Архивирано на 15 мај 2007 г.

Година Население
1900 42
1926 511 (со Горна Горица)
1945 149
1960 108
1969 210
1979 271
1989 253
2000 364 [2] Архивирано на 11 февруари 2012 г.

Родови[уреди | уреди извор]

Долна Горица е македонско село.

Родови во селото се: Вурмовци (доселени се од Туминец во 1955 година), Горичени, Доневци, Трајковци, Калешковци, Шумкаровци и Шулиновци (доселени се од Шулин).[2]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Како што е општопознато, Македонците во бугарските извори се присвојуваат и водат како Бугари, и покрај признанието дека самите отсекогаш се изјаснувале како Македонци.
  2. Јовановски, Владо (2016). Населбите во Преспа. Скопје.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]