Горна Горица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Горна Горица
Goricë e Madhe
Село
[[file:Шаблон:ПолКарта Albania|250px|Горна Горица се наоѓа во Шаблон:ПолКарта Albania]]<div style="position: absolute; z-index: 2; top: Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „[“%; left: Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „[“%; height: 0; width: 0; margin: 0; padding: 0;">
[[File:Шаблон:ПолКарта Albania|6x6px|Горна Горица|link=|alt=]]
<div style="font-size: %; line-height: 110%; z-index:90; position: relative; top: -1.5em; width: 6em; Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „[“">Горна Горица
Координати: 40°53′39.12″ СГШ 20°54′10.08″ ИГД / 
Држава  Албанија
Област Горица
Округ Горица
Општина Пустец
Население (2000)
 • Вкупно 515
Часовен појас Средно Европско Време (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)

Горна Горица е село во Мала Преспа, Република Албанија, Општина Пустец (Komuna Liqenas), Округ Корча( Korça).

Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Историja[уреди | уреди извор]

Економија[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

1900 година според бугаринот В.К’нчов селото броело 285 Македонци православни (кај него „бугари“).[1]

Година Популација
1900 285
1926 511 (со Долна Горица)
1945 201
1960 329
1969 369
1979 406
1989 489
2000 515[2]

Општествени институции[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]