Прејди на содржината

Шулин

Координати: 40°48′7.92″N 20°54′38.16″E / 40.8022000° СГШ; 20.9106000° ИГД / 40.8022000; 20.9106000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Шулин
Село
Шулин is located in Албанија
Шулин
Шулин
Координати: 40°48′7.92″N 20°54′38.16″E / 40.8022000° СГШ; 20.9106000° ИГД / 40.8022000; 20.9106000
ДржаваАлбанија
ОбластГорица
ОкругГорица
ОпштинаПустец
Население (2000)
 • Вкупно502
Час. појасСредно Европско Време (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Шулин — село во Мала Преспа, Република Албанија, Општина Пустец (Komuna Liqenas), Округ Корча(Korça).

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Население[уреди | уреди извор]

1900 година според Васил К’нчов селото броело 270 Македонци православни.[1] Архивирано на 15 мај 2007 г.

Година Население
1900 270
1926 531
1945 398
1960 265
1969 320
1979 371
1989 464
2000 502 [2] Архивирано на 11 февруари 2012 г.

Родови[уреди | уреди извор]

Шулин е македонско село.

Родови во селото се: Веловци, Гроздановци, Доневци, Коревци, Костовци, Нечовци, Печовци, Настовци, Ристовци, Штерјовци, Симановци, Ташовци и Трповци.[1]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јовановски, Владо (2016). Населбите во Преспа. Скопје.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]