Трајан Ѓорѓиовски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Трајан Ѓорѓиовски (?-1944) - е роден во село Пустец, Мала Преспа. Македонски партизан во Народно-ослободителната борба за време на Втората светска војна, кој го загубил животот во борбите против бугарскиот окупатор за ослободување на Македонија во село Положани, Валандовско.

Литература[уреди | уреди извор]

  • Весник „Дневник“